3. 3. - 3. 9. | Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku |
15. 9. - 5. 11. | Zdeněk Šplíchal - Podzimní úroda |
1. 12. - 28. 1. 2024 | Vánoční výstava betlémů |
20. 1. - 23. 4. | Drahomíra Maloušková - Ruce vlastního kmene |
20. 5. - 25. 6. | Open Per4mance |
14. 7. - 3. 9. | Jan Dočekal - V zajetí koláže |
15. 9 - 5. 11. | Skupina 4 |
17. 11. - 14. 1. 2024 | Michal Dus - fotografie |
20. 1. - 7. 3. 2023 | Šetři (nejen) světlem! |
9. 3. - 10. 4. 2023 | Na paletě Vladimíra Lavického |
13. 4. - 11. 5. 2023 | Photographia natura |
20. 5. - 25. 6. | Open Per4mance |
14. 7. - 3. 9. | Jan Dočekal - V zajetí malby |
3. 11. - 14. 1. 2024 | Výstava grafik studentů OAHŠ Třebíč |
termín: 20. ledna - 23. dubna
vernisáž: 19. ledna v 17:00 hodin
Autorka představí malbu, ve které osobitým způsobem zachycuje věci, prostředí a krajinu kolem sebe, ale i prostorovou tvorbu - kartonové objekty a reliéfy, které reflektují její myšlenky a způsob uvažování.
____________________________________________________________________________________________________________
termín: 20. ledna - 7. března
Šetření energiemi, ale také včasné zabezpečení obyvatelstva zásobami paliva před topnou sezónou jest třeba důrazně připomínat! A kdo si chce zatopit, nechť přísně dodržuje bezpečnostní pokyny doma i v zaměstnání! Chcete-li se poučit, na naši výstavu je vstup volný!
Šetření energií je velkou výzvou součastnosti. Jak toto téma rezonovalo v našem regionu před více než půl stoletím, ukazuje výběr plakátů z fondu Písemnosti a tisky našeho muzea z období čtyřicátých až šedesátých let 20. století.
________________________________________________________________________________________________________________
termín: 9. břzena - 10. dubna
Před sto lety (13. března 1923) se narodil třebíčský malíř, grafik, básník, knihovník, editor, výtvarný kritik, publicista a také pedagog Vladimír Lavický. Jubileum si ve spolupráci s Městskou knihovnou připomeneme prostřednictvím dvou výstav, jednou v muzeu a druhou od 24. března do 28. dubna v knihovně v Třebíči. Výstava v knihovně bude zahájena přednáškou dne 24. března v 17:00.
__________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________
vernisáž: 19. května v 17:00
Na výstavě můžete najít malbu Adély Adámkové, Sofie Bednářové, Jitky Janíkové, Drahomíry Malouškové, Jakuba Nohy, Veroniky Zábršové. Grafiku od Petry Janouškové. Kresbu Evy Jeníčkové a Anety Schütz. Dřevořezbu Petra Kremláčka. Drátování Mileny Kremláčkové. Fotografie od Lukáše Křesiny, Pavla Křečka, Pavla Rybníčka. Vitráže Josefa Mikysky. Umělecké kovářství od Lukáše Rygla.
____________________________________________________________________________________________________________
termín: - 14. července - 3. září
vernisáž: 13. července v 17:00
Výstava u příležitosti autorových 80. narozeni představí v prostoru zámecké kavárny tvorbu z oblasti malby. Obrazy vznikají na základě automatické kresby tuší seříznutou bambusovou tyčkou, v jejíž liniích následně Dočekal hledá tvary, které se po pečlivém vykrýván barvou stávají nositeli tématu, vypravěči příběhů v surrealisticko-abstraktním pojetí.
Prostor galerie Tympanon bude patřit technice koláže, které se autor začal věnovat již v druhé polovině 60. let.
Výstavu podpořilo město Třebíč.
_____________________________________________________________________________________________________________
termín: - 15. září - 5. listopadu
vernisáž: 14. 9. v 17:00 hodin společně s výstavou Zdeňka Šplíchala – Podzimní úroda
Seskupení mladých výtvarníků pod názvem Skupina 4 poprvé představilo svou tvorbu v listopadu 1966. Jejich oficiálnímu vystoupení ovšem předcházelo období, během něhož se jednotliví členové skupiny – Miroslav Pálka (1949–2017), Milan Nestrojil (1947–2020), Zdeněk Šplíchal (*1948) a Zdeněk Štajnc (1948–2022) – postupně potkávali ve výtvarném kroužku JKP v Třebíči, který vedl Ludvík Bahner (1891–1971). Výstavu tehdy zahajoval jejich učitel Ladislav Novák (1925–1999), který se skupinou udržoval stálý kontakt.
Výstavu podpořilo město Třebíč.
Michael Dus fotografoval převážně osoby - významný je soubor snímků, na kterých Michael Dus zachytil disidenty Václava Havla a jeho manželku Olgu, Ivana Martina Jirouse a jeho ženu Julianu nebo Filipa Topola. Velkou část svých záběrů věnoval lidem v kruhu českobratrské evangelické církve nebo účastníkům různých akcích (v Oslavičce, na Zámostí v Třebíči, v Kostelním Vydří a jiných). Dalším tématem Dusových fotografií byla příroda a krajina.
Výstavu podpořilo město Třebíč.
______________________________________________________________________________________
Ve spolupráci s Obchodní akdademií a Hotelovou školou Třebíč jsme připravili výstavu, která představuje naše krásné měso, jeho mpamátky a zajímavá místa, interpretované prostřednictvím různých grafických technik.
Jednotlivé grafické tisky byly použity také pro vytvoření nástěnného kalendáře, který bude možné zakoupit na recepci Muzea Vysočiny Třebíč.
Výstavu podpořilo město Třebíč.
___________________________________________________________________________________________
termín: 3. března - 3. září
vernisáž: 2. března v 17:00
Výstava věnovaná archeologickým výzkumům na Třebíčsku. Autory výstavy jsou kolegové z Muzea Vysočiny Jihlava a Regionálního muzea Horního Pooslaví.
Výstava návštěvníkům přiblíží archeologické výzkumy realizované na Třebíčsku. Zastoupeny jsou movité archeologické nálezy nejen z Třebíče, ale i z Hrotovic, Jaroměřic nad Rokytnou, Přibyslavic atd.
Doprovodný program:
úterý 7. března od 16:00 Dětská vernisáž
středa 26. dubna od 16:00 Komentovaná prohlídka výstavy s kurátory Mgr. Davidem Zimolou a Mgr. Milanem Vokáčem Ph.D.
středa 26. července od 16:00 Komentovaná prohlídka výstavy s kurátory Mgr. Davidem Zimolou a Mgr. Milanem Vokáčem Ph.D.
_____________________________________________________________________________________________
termín: 15. září - 5. listopadu
vernisáž: 14. 9. 2023 v 17:00, vystoupí smíšený pěvecký sbor Differo
Výstava u příležitosti 75. výročí narození autora představuje výběr z tvorby od počátků v šedesátých letech 20. století po současnost. Výtvarný jazyk Zdeňka Šplíchala se vyvíjel od raných expresivních krajinomaleb, zátiší a interpretací přes intenzivní umělecké experimentování a hledání, které je zpracováváno v souborech samostatných cyklů. Ačkoliv tento kreativní experimentální proces stále nekončí, jeho tvorba vykazuje kontinuální autentické a osobité rysy. Ty jsou ukotveny v převážně abstraktním pojetí a jsou založeny na střídání a kontrastu výrazových prostředků – geometrie, minimalismus, konstruktivní přístup, rytmus a racionalita jsou prokládány či konfrontovány s expresivním vyjádřením, volným rukopisem, neskutečností, duchovností nebo symbolickým vyjádřením.
Doprovodný program
Úterý 3. října v 16:00 hodin, dětská vernisáž.
Neděle 5. listopadu v 15:00 hodin, komentovaná prohlídka s autorem.
Výstavu podpořilo město Třebíč.
____________________________________________________________________________________________________________
Letos jsme pro vás ve spolupráci s 1. NÖ Krippenmuseum z rakouského Vösendorfu připravili výstavu nejen italských betlémů. K vidění budou i betlémy paní Ilony Klawitter a pana Jana Bondry. Tradičně bude zastoupeno i třebíčské betlemářství, a to velkým stavěcím betlémem ze sbírky našeho muzea. Jeho autorem je Jindřich Mládek.
V neděli 10. prosince od 13:00 hodin budou v zámecké konírně přítomni autoři Ilona Klawitter a Jan Bondra. Návštěvníkům představí, jak vznikají jejich betlemové figurky a budou odpovídat i na zvídavé dotazy přítomných návštěvníků.