Kontaktní osoba: Mgr. Milena Veselá - 568 824 642, m.vesela@muzeumtr.cz
Rok na vsi – tradice a lidové zvyky na Horácku a Podhorácku – jaro a léto (Silva Smutná)
Přednáška o různých zvycích, tradicích, obyčejích a zábavách, které se přes rok konaly na vsi – jak se odvíjel život vesnického lidu naplněný prací i svátečními dny, v průběhu ročních období a v souladu s měnící se přírodou. Připomene písně při práci, pranostiky a lidová rčení, věrské představy i pověry, co zaniklo a co se vyskytuje i v současnosti.
Masopust na Podhorácku (Silva Smutná)
Každým rokem na přechodu zimního a jarního období ožívají vesnice, městečka i města masopustním ruchem. Všude mají své obyčejové zvláštnosti, ale jsou i společné rysy. Silva Smutná provede účastníky přednášky masopustním veselím na Podhorácku i Horácku v období uplynulých desetiletí tak, jak bylo zachyceno při terénním výzkumu Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury. Krátký pohled do minulosti doplní několik slov o významu obyčeje, různé druhy masek i masky specifické pro některé lokality, zapomenuté staré ostatkové písně i tance, tradiční pohoštění a mnoho dalšího včetně fotografií a videoukázek.
Královničky – letnicový obřad výročního cyklu (Silva Smutná)
Etnografka Silva Smutná promluví o starobylém dívčím lidovém obyčeji obchůzkového koledního rázu spojeného s obřadním zpěvem a tancem, který na Velkobítešsku o svatodušních svátcích každoročně ožívá. Výklad doprovodí obrazovým a filmovým materiálem.
Účesy, čepce, šátky k ženskému lidovému kroji (Silva Smutná)
Přednáška o tradiční úpravě a úboru hlavy žen k lidovému kroji na Horácku a Podhorácku v dřívějších dobách i v současnosti. Představí různé druhy čepců od vyšívaných plátěných až po brokátové, krepíny a vzácné čepce zlaté, pleny, vlňáčky, šátky turecké, tibetské, věnce, koruny, hřebeny, ozdoby, rekonstrukce již zaniklých a méně známých účesů na trojrozměrných exponátech, historické ikonografické materiály, dokumentaci ze současnosti aj.
Šátky, součást tradičního lidového oděvu dříve i v současnosti (Silva Smutná)
Přednáška Silvy Smutné o původu, výrobě a použití velkých tištěných plátěných šátků rozmanitých květinových vzorů. Výklad doprovodí bohatou obrazovou prezentací. V závěru předvede postup úvazu šátku ke slavnostnímu lidovému kroji, který si zájemci mohou souběžně vyzkoušet.
Modrotiskové stopy v regionu (Silva Smutná)
Etnografka Silva Smutná promluví o zdobení látek technikou modrotisku, který byl zařazen na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Na příkladu barvířské dílny rodiny Kotíků, která v 19. a 20. století rozvíjela řemeslnou výrobu modrotisku ve Velké Bíteši, uvede, jak si tento oblíbený materiál razil cestu na trhy v širokém okolí. Představí též současné uplatnění modrotisku v tradičním lidovém oděvu regionu. Přednášku doplní bohatým obrazovým materiálem.
Betlémy nejen třebíčské (Tomáš Hartman)
Příspěvek představuje průřez sbírkou MVT, resp. fondem Betlémy. Zároveň přibližuje životní osudy vybraných betlemářů a konkrétních betlémů. V rámci příspěvku je prezentováno množství fotografií betlémů apod. ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč.
Zanikající řemeslo koželužství, jirchářství a zámišnictví (Kateřina Křížová)
Přednáška se věnuje bohaté koželužské a jirchářské historii na Třebíčsku. Posluchače provede technologií řemesla a různými postupy činění od pravěku po současnost. V krátkosti budou představeny nejvýznamnější koželužské a jirchářské továrny v regionu, jejichž produkce kvalitou předčila nejednu vídeňskou manufakturu. Na závěr budou promítány dobové fotografie z provozu Horákovy jirchárny v Jaroměřicích nad Rokytnou za první republiky, pocházející ze soukromého archivu.
Minerály Třebíčska (Lukáš Křesina)
Pro většinu zájemců o nerosty je Třebíčsko pouze nalezištěm ametystů z Bochovic a vltavínů. Přednáška seznámí posluchače se základy geologie Třebíčska a ukáže, že naleziště nerostů na Třebíčsku jsou podstatně bohatší.
Příběh života – vývoj života na Zemi a jeho odraz ve sbírce muzea (Lukáš Křesina)
Přestože na Třebíčsku nejsou významnější naleziště zkamenělin, je v Muzeu Vysočiny Třebíč i malá sbírka fosilií. Přednáška seznámí posluchače s vývojem života na Zemi a ukáže, jak je tento vývoj doložen v naší muzejní sbírce.
Víte, s kým bydlíte? – živočichové v našich obydlích – I. část: bezobratlí (Pavlína Peřinková)
Jsou s námi všude – v posteli, v koupelně, ve spíži. Doprovází nás na každém kroku, zkrátka s námi bydlí. Pojďme spolu nahlédnout do světa živočichů nacházejících se v naší bezprostřední blízkosti, v teple našich domovů.
Víte, s kým bydlíte? - živočichové v našich obydlích – II. část: obratlovci (Pavlína Peřinková)
Žijí s námi v našich domovech a jejich těsné blízkosti. Některé druhy stále, jiné zde hledají jen úkryt nebo možnost pro přezimování. Říkáme jim „druhy synantropní“. Pojďme spolu nahlédnout do světa živočichů vyskytujících se v blízkosti lidských obydlí a využívajících změn prostředí způsobených člověkem.
Byliny pro zdraví a krásu (Hana Houzarová)
Již od dávných dob byliny slouží člověku a zpříjemňují mu život. Mají svérázný půvab, v němž se zvláštním způsobem spojuje krása rostliny a jejich vůně. Byliny provoní domov, ochutí jídlo nebo odpudí dotěrný hmyz. Svou léčivou silou příznivě ovlivňují zdravotní stav lidí. Bez bylinek se neobejde moderní kosmetika nebo farmaceutický průmysl. Byliny jsou skutečným divem přírody, z něhož se všichni můžeme radovat a všestranně jej využívat.
Zbraně ve sbírkách muzea – chladné zbraně / palné zbraně (Jaroslav Bašta)
Náhled do bohaté sbírky militarií, její historie a bohatého fondu. Přednášku je možno rozdělit na dvě samostatné části, zaměřené na chladné a palné zbraně s případnými názornými ukázkami.
Prusko-rakouská válka roku 1866 a Třebíč (Jaroslav Bašta)
Jak světové dějiny ovlivnily život v našem městě? I když se v našem kraji přímo nebojovalo, znamenal rok 1866 velký přelom v historii Třebíče a okolí, přinesl mnoho vzrušených okamžiků a bohužel i mnoho utrpení. Stopy těchto událostí se dodnes nacházejí ve sbírkách našeho muzea.
Letectví na Třebíčsku (Jaroslav Bašta)
Ze starých fotografií a novinových výstřižků lze vyčíst vzrušující příběhy o prvních odvážných mužích i ženách, kteří už více než sto let dobývají vzdušné výšiny nad našimi hlavami. Jejich úspěchy i pády si zaslouží být připomínány.
Svět s vůní tabáku – dýmky, fajfky a kuřácké potřeby ve sbírce muzea (Monika Bagová)
Přednáška představí typy dýmek a kuřáckých potřeb, které jsou momentálně součástí sbírky Muzea Vysočiny Třebíč, a jejich život po příchodu do muzea. Zmíníme dýmku nejstarší a nejvzácnější, připomeneme si některé významné dárce, výrobce a sběratele dýmek, kteří přispěli k rozšíření sbírkového fondu třebíčského muzea. Také budou představeny současné dýmky vyráběné soukromým tvůrcem v Třebíči.
Blízké setkání s Raffaelem – I. část - Záhadný skvost z kolekce starého umění muzea (Eva Hladká)
Ve výtvarné sbírce třebíčského muzea se nachází rozměrný obraz označený jako barokní kopie Raffaelovy Madony s rybou. Přednáška je věnována ikonografii slavného obrazu, jeho vzniku a historii. Na základě poznatků zjištěných z odborného kunsthistorického průzkumu a následného restaurování třebíčského plátna pak odhaluje zajímavé paralely, které spojují zdejší kopii s originálním mistrovským dílem vrcholné renesance.
Blízké setkání s Raffaelem – II. část - Historie za obrazem (Eva Hladká)
navazuje na poznatky kunsthistorického rozboru kopie Raffaelovy Madony s rybou z výtvarné sbírky Muzea Vysočiny Třebíč a tentokrát se zaměřuje na historické osudy našeho obrazu. Komu patřil, kdo byli jeho majitelé a jaká byla jeho cesta do třebíčského muzea? Odpovědi na tyto otázky odkrývají nečekané souvislosti na pozadí „velkých dějin“ 20. století.
Proměny města - Třebíč na starých fotografiích (Veronika Zábršová Horáková)
Prezentace starých fotografií představuje vybraná místa našeho města v průběhu času. Společně se podíváme, jak se proměnilo náměstí, Stařečka, Jejkov, zámek, avšak také celkový pohled na město.
Osudy judaik z Třebíčska (Milena Veselá)
Přednáška umožní prohlédnout si vybrané židovské předměty, které se v muzejních sbírkách zachovaly po zániku židovských komunit zdejšího regionu, a seznámit se s osudy jejich původních vlastníků. Podrobněji se věnuje nově vytvořenému fondu judaik sbírky Muzea Vysočiny Třebíč.
Svátky židovského roku (Milena Veselá)
Cyklus židovského roku je strukturován významnými svátky, z nichž mnohé byly ustanoveny už v biblických dobách. Patří k nim nejdůležitější z nich – šabat, starobylé poutní svátky Pesach, Šavuot a Sukot, vysoké svátky od Roš ha-šana po Jom kipur, menší sváteční dny vztahující se k historickým událostem jako jsou Purim nebo Chanuka, ale také postní dny, z nichž nejtragičtější je 9. av, den, kdy byl zničen jeruzalémský Chrám.
Židovské svatební tradice (Milena Veselá)
Podoba židovských obřadních zvyklostí byla po staletí považována za neměnnou a díky ortodoxní komunitě zůstala ve své podstatě uchráněna nepůvodních vlivů vnějšího většinového prostředí. Sňatek, přesně specifikovaný náboženskoprávní akt, vychází z hlubokých biblických a talmudických tradic, jeho symbolika je inspirovaná vzorem lásky mezi Bohem a lidem Izraele. Přednáška rozebírá jednotlivé kroky od zásnub, přes samotný svatební obřad až k završení manželství, okrajově zmiňuje také levirátní sňatek, rozvod i svazky podle židovského zákona neplatné nebo zakázané.
Cesta životem v židovské tradici (Milena Veselá)
Obřady provázejí praktikující Židy celým životem. Brzy po narození chlapce proběhne rituál obřízky a vykoupení prvorozeného, předělem při dosažení náboženské dospělosti je bar a bat micva, založení vlastní rodiny předchází sňatek, na konci života péče o nemocné a umírající završí rozloučení při pohřbu. Obřady životního cyklu představují starobylou tradici, která má silný duchovní a symbolický význam, a přitom překvapivě i pochopení pro pozemské potřeby člověka.