Termín výstavy: 29. listopadu 2024 – 19. ledna 2025
Místo konání: Muzeum Vysočiny Třebíč, konírna
Slavnostní zahájení výstavy: čtvrtek 28. 11. 2024 v 17 hodin
Kontaktní osoba: Tomáš Hartman, kurátor výstavy, e-mail: t.hartman@muzeumtr.cz, tel.: 568 441 078
Tradiční Vánoční výstava betlémů Muzea Vysočiny Třebíč (MVT) nese v letošním roce podtitul Betlémy nejen z Třebíče. Návštěvníci se mohou těšit na tvorbu betlemářů nejen z Třebíče, ale i z Moravských Budějovic, Jakubova, Blížkovic či Jemnice. K vidění však budou i betlémy, které MVT získalo svou akviziční činností v minulých letech, např. betlém od Romana Galeka, Ilony Klawitter, Josefa Macholána ad. Pro dětské návštěvníky bude připravena tradiční dětská linka výstavou.
Připraveny jsou rovněž tradiční akce jako dětská vernisáž (3. prosince v 16:00) a Vánoční dílničky (14. prosince 9:00–13:00, cena 50 Kč).
V letošním roce si naše muzeum připravilo pro návštěvníky jednu novinku: společný betlém. Ve výstavním sále je připraveno dioráma betlémské krajiny, které je však v tuto chvíli téměř prázdné. Každý návštěvník, který přinese svou autorskou figurku (na zadní straně čitelně podepsanou), získá malý dárek. Figurky by měly být namalovány libovolnou výtvarnou technikou na kartonu/tvrdém papíře, výška postav cca 5–15 cm (palmy a stromy vysoké max. 40 cm), podlepené špejlí/dřívkem se špičkou. Dřívko by mělo ve spodní části figurku přesahovat o cca 3–5 cm, aby se dala do betlému umístit. Kromě svaté Rodiny (která v betlému už zastoupena je), mohou návštěvníci vytvářet libovolné figurky (pastýře, darovníky, tříkrálový průvod, figurky zvířat, rostlin, stromů, palem…).
MVT si vyhrazuje možnost nepatřičné figurky do betlému nezařadit. Věříme však, že díky našim návštěvníkům vytvoříme nový třebíčský betlém. Jak se betlém rozrůstá, mohou návštěvníci pravidelně sledovat na webu a sociálních sítích MVT.
V sobotu 28. prosince se s naší výstavou připojujeme k prvnímu ročníku Noci betlémů. Výstava bude netradičně zpřístupněna až do 22. hodiny za účasti kurátora výstavy.
Vánoční program v muzeu:
• Dětská vernisáž (zámek) – 3. prosince 2024 v 16 hodin
• Tradiční zpívání koled (Šmeralův statek) – 11. prosince od 18 hodin
• Vánoční dílničky (zámek) – 14. prosince 2024 od 9 do 13 hodin
• Noc betlémů (zámek) – 28. prosince 2024, otevřeno do 22 hodin
• Tříkrálový koncert – L.P. – LockDown Project (zámek) – 5. ledna 2025 od 17 hodin
Kontaktní osoba k programům pro děti: Eva Novotná, edukátorka, e-mail: e.novotna@muzeumtr.cz, tel.: 568 408 897
Naše muzeum se v letošním roce podílí na těchto vánočních výstavách:
• Svítí hvězda zářivá, Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad, 19. 11. 2024 – 16. 2. 2025
• Betlémy ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč, Městské muzeum ve Velké Bíteši, 14. 12. 2024 – 28. 12. 2024
Otvírací doba muzea:
úterý až neděle 9–12 a 13–17 hodin
Otvírací doba muzea o vánočních svátcích:
23. prosince 9–12 a 13–17 hodin
24. prosince 9–12 hodin
25.–30. prosince 9–12 a 13–17 hodin
31. prosince 9–12 hodin
1. ledna 2025 13–17 hodin
V letošním roce si Muzeum Vysočiny Třebíč (MVT) připravilo pro návštěvníky v rámci tradiční Vánoční výstavy betlémů jednu novinku: „nový třebíčský betlém“ vytvořený samotnými návštěvníky výstavy. Ve výstavním sále bude připraveno dioráma betlémské krajiny, které však bude při zahájení výstavy téměř prázdné. Každý návštěvník, který přinese svou autorskou figurku (na zadní straně čitelně podepsanou vč. uvedení obce, kde žije), získá drobný dárek. Figurky by měly být namalovány libovolnou výtvarnou technikou na kartonu/tvrdém papíře, výška postav cca 5–15 cm (palmy a stromy vysoké max. 40 cm), podlepené špejlí/dřívkem se špičkou. Dřívko by mělo ve spodní části figurku přesahovat o cca 3–5 cm, aby se dala do betlému umístit. Kromě svaté Rodiny a anděla (kteří v betlému zastoupeni už budou), mohou návštěvníci vytvářet libovolné figurky (pastýře, darovníky, tříkrálový průvod, figurky zvířat, rostlin, stromů, palem…). Inspiraci lze hledat ve starých třebíčských betlémech, ale ani novým figurkám se meze nekladou. Někteří betlemáři hledali náměty pro své figurky např. u starých barokních mistrů… MVT si vyhrazuje možnost nevhodné figurky do betlému nezařadit. Věříme však, že díky našim návštěvníkům vytvoříme nový třebíčský betlém. Jak se betlém rozrůstá, budou moci návštěvníci pravidelně sledovat na webu a sociálních sítích MVT. Výstava, která v letošním roce ponese podtitul Betlémy nejen z Třebíče, bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 28. listopadu 2024 a bude ukončena v neděli 19. ledna 2025.
Kontaktní osoba: Tomáš Hartman, kurátor výstavy, e-mail: t.hartman@muzeumtr.cz, tel.: 568 441 078
1. Každý autor smí přinést pouze jednu figurku.
2. MVT si vyhrazuje právo nezařadit figurku do betlému v případě, že ji uzná za nevhodnou (např. z důvodu znázornění vulgárního, diskriminujícího apod. tématu atd.).
3. Každá figurka musí být na rubové straně čitelně podepsaná svým autorem, ideálně vč. uvedení obce, kde autor žije.
4. Figurka by měla být namalována na kartonu či tvrdém papíře. Výška postav by se měla pohybovat v rozmezí cca 5–15 cm (palmy a stromy vysoké max. 40 cm).
5. Figurku lze ztvárnit libovolnou výtvarnou technikou (ideálně malba, resp. kresba; pastelkami, vodovými, temperovými, anilinovými, olejovými či jinými barvami).
6. Figurky musí být podlepeny špejlí či dřívkem se špičkou. Dřívko by mělo ve spodní části figurku přesahovat o cca 3–5 cm.
7. Figurka anděla a Svaté Rodiny již v betlému obsažena je. Lze tedy vytvářet figurky pastýřů, darovníků, hudebníků, figurky tříkrálového průvodu, zvířat, rostlin, keřů, palem…
8. Tyto figurky se stávají majetkem Muzea Vysočiny Třebíč (MVT), resp. budou zařazeny do sbírkového fondu MVT.
9. Rozrůstající betlém budeme pravidelně zveřejňovat na webu muzea a sociálních sítích MVT.
10. Děkujeme, že s námi tvoříte nový betlém!