Výstavní projekt s mezinárodním přesahem připravovaný Muzeem Vysočiny Třebíč, příspěvkovou organizací Kraje Vysočina, ve spolupráci s Petrem Řezníčkem představí život a dílo třebíčského rodáka Zdeňka Řezníčka (1904–1975) – básníka a překladatele patřícího ke staroříšskému okruhu, vydavatele bibliofilské edice Magnificat a publicisty.
Zdeněk Řezníček začal publikovat ve 20. letech 20. století satiry a politické články v levicově zaměřených novinách a časopisech. Zásadní pro jeho tvorbu byl kontakt s Josefem Florianem a později s Bohuslavem Reynkem. Právě v době spolupráce s Josefem Florianem se seznámil mimo jiné s řadou dalších osobností, se kterými pak dále spolupracoval při vydávání vlastní bibliofilské edice. Mezi ně patří například Michael Florian, Stanislav Menšík, Jiří Šindler, avšak také Bohuslav Reynek a jeho francouzská žena básnířka Suzanne Renaud.
Cílem projektu je zasadit životní události Zdeňka Řezníčka do dobových souvislostí, do historického kontextu času, místa a konkrétních okolností. Představit bohatou pozůstalost rukopisů, tisků, bibliofilií, nepublikované poezie, obrazů, deníků, korespondence s významnými osobnostmi literárního a výtvarného světa a vše doplnit díly ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Zpracované materiály budou v následujícím kroku použity pro vydání publikace na stejné téma.
Restaurování souboru betlemových figurek ze sbírkového fondu MVT. Jedná se o soubor betlemových figurek z první poloviny 19. století autorů Františka a Václava Hartmannových. Restaurování bude realizováno Ateliérem restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, se sídlem v Litomyšli.
Restaurování podmaleb na skle s motivy Boha Otce, Panny Marie Bolestné a sv. Kateřiny ze sbírkového fondu MVT z 18. - 19. století. Restaurování bude realizováno Mgr. Danou Modráčkovou, restaurátorkou podmbaleb, se sídlem v Lukavici.
Projekt je určen především k prezentaci řemeslníků, kteří byli oceněni celorepublikovým titulem Nositel tradice lidového řemesla, potažmo i k prezentaci ostatních školitelů kurzů: Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina a dalších zkušených regionálních řemeslníků. Cílem projektu je zprostředkovat setkání řemeslníků s širokou veřejnosti. Připravovaný projekt je zaměřen na 9 workshopů, které se uskuteční v průběhu roku 2024 na Šmeralově statku (Centrum tradiční lidové kultury) v Třebíči pod vedením 7 zkušených školitelů, z nichž 3 byli oceněni titulem Nositel tradice lidového řemesla (Aleš Uherka za obor kolářství, Petr Mužík za výrobu perleťových spon a Lenka Macečková za textilní techniku síťování). Představeno bude 7 tradičních řemesel (knižní vazba a košíkářství bude prezentováno v rámci projektu 2x). Každý účastník kurzu bude mít možnost seznámit se se zkušenými řemeslníky, historií a postupy daného řemesla, vyzkoušet si aktivně prezentovanou činnost a odnést si vlastní výrobek.