Muzeum Vysočiny Třebíč

Mezinárodní kulturní platforma (zkr. I-CULT

Lidová kultura/ Volkskultur AT-CZ

Za lidovou tradicí do Třebíče a Radlbrunnu

Fond malých projektů Rakousko - Česká republika


 

Mezinárodní kulturní platforma (zkr. I-CULT)

Informace o projektu

Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace je realizátorem projektu česko-rakouské spolupráce v oblasti péče o společné kulturní dědictví příhraničních regionů. Jeho cílem je zvýšení zájmu o kulturní dědictví prezentované v příhraničních paměťových institucích, zejména muzeích a galeriích, a to formou propojení jejich nabídky a vytváření společných prezentačních projektů. 

Partnery projektu jsou Jihočeský kraj (vedoucí partner), Muzeum Vysočiny Třebíč, Jihomoravské muzeum ve Znojmě, Regionální muzeum v Mikulově, Museumsmanagement Niederösterreich, Donau-Universität Krems (Zetrum für Museale Sammlungswissenschaften,  MAMUZ Museumszentrum, Stadtgemeinde Retz (Stadtmuseum Retz). Projekt je realizován v období 10/2017 – 21/2020. Internetové stránky projektu najdete na  www.at-cz.eu/i_cult.

Podrobnější informace:

Projekt se skládá ze dvou částí, jejichž cílem je propojit současnou nabídku paměťových institucí v česko-rakouském příhraničí. 

Vyprávět dějiny Dolního Rakouska, jižních Čech, jižní Moravy a Vysočiny společně, napříč regiony je cílem připravovaného propagačně-vzdělávacího programu s pracovním názvem Příběh hranice, který bude společně prezentovat kulturní bohatství příhraničních regionů s cílem propojit nabídku muzeí a organizací pečujících o kulturní dědictví z obou stran hranice. Formou poutavých příběhů, tematického propojení sbírek a institucí a pomocí vhodných propagačních opatření chceme přispět k zatraktivnění stávající muzejní krajiny pro obyvatele a návštěvníky našich regionů.

Druhou částí projektu je aktivní spolupráce muzejních institucí na společných výstavních projektech, které představí společnou historii příhraničních regionů. Ke společné prezentaci byla vybrána kvalitní témata, která spojují všechny zapojené regiony – Stavby, stavění a život ve středověku v česko-rakouském příhraničním regionu (Asparn an der Zaya, Život a zvyky příhraničí (Znojmo / J.Hradec), Sklářství příhraničních regionů (Jihlava).  Realizace těchto společných česko-rakouských výstavním projektů je založena na  společné odborné muzejní práci, společné přípravě a realizaci prezentačního projektu a na společné a vzájemně propojené propagaci.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republika pro programové období 2014–2020.

Informationen über Museen im Kreis Vysočiny

Texte zu Museumsinstitutionen wurden im Rahmen des Projektes  Internationale Kulturplattform/Mezinárodní kulturní platforma übersetzt,  Registrierungsnummer ATCZ59, im Rahmen des Programms INTERREG V-A Österreich-Tschechische Republik und ist durch den Europäischen Fonds für regionale Entwicklung finanziell unterstützt.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

Muzeum Vysočiny Pelhřimov

Burg Kamen (Stein)

Horácká galerie v Novém městě na Moravě

Muzeum řemesel Moravské Budějovice

Muzeum Vysočiny Jihlava

Die Burg Roštejn (deutsch Rosenstein)

Webseite des Museums (CS)

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

Muzeum Vysočiny Pelhřimov

Burg Kamen (Stein)

Horácká galerie v Novém městě na Moravě

Muzeum řemesel Moravské Budějovice

Muzeum Vysočiny Jihlava

Die Burg Roštejn (deutsch Rosenstein)

Lidová kultura / Volkskultur AT-CZ

Informace o projektu

Společnou výzvou projektu je zvýšení zájmu o nehmotné kulturní dědictví příhraničních regionů Vysočiny, jižních Čech, Dolního a Horního Rakouska a využití jeho

potenciálu pro rozšíření a zatraktivnění nabídky kulturního a zážitkového cestovního ruchu v příhraničí. Projekt je založen na spolupráci klíčových aktérů v oblasti tradiční

lidové kultury a využívá jejich potenciál, který se odráží ve společných česko-rakouských aktivitách směřujících k rozvoji přeshraniční spolupráce při vzájemné a propojené prezentaci tradiční lidové kultury příhraničí.  Spolupráce partnerů umožní propojit dosud regionálně izolované aktivity v oblasti tradiční lidové kultury a společně a koordinovaně je rozvíjet a prezentovat jak obyvatelům příhraničních regionů, tak i jejich návštěvníkům.


Výstupy projektu:
1/ trvalé zpřístupnění nehmotného kulturního dědictví (tradiční lidové kultury) příhraničních regionů  návštěvníkům a obyvatelům příhraničních regionů,

2/ spolupráce na rozvoji lidové kultury příhraničního regionu ve vzájemné provázanosti napříč regiony a její představení v česko-rakouských souvislostech,

3/ vytváření společné nabídky aktérů pečující o kulturní nehmotné dědictví a zvýšení jejich potenciálu ovlivňovat a obohacovat turistickou nabídku v příhraničí.


V Třebíči dojde k vybudování Centra tradiční lidové kultury. Cílem je vytvořit zázemí pro prezentaci a rozvoj tradiční lidové kultury na Vysočině. Centrum tradiční lidové kultury vznikne rekonstrukcí historicky cenné bývalé zemědělské usedlosti (zapsána na seznamu kulturních památek) v bezprostřední blízkosti památky UNESCO Třebíč.

 

Za lidovou tradicí do Třebíče a Radlbrunnu

Informace o projektu

Prohloubení spolupráce mezi organizacemi z Kraje Vysočina a z Dolního Rakouska.

Propojení prezentace tradiční lidové kultury v příhraničí, poznání tradic, řemesel a lidové kultury na obou stranách hranice a jejich uchování pro budoucí generace.

Předmětem projektu je spolupráce Muzea Vysočiny Třebíč (správce Centra tradiční lidové kultury v Třebíči) a Volkskultur Niederösterreich (správce dvora Brandlhof v Radlbrunnu) na přípravě a realizaci společných aktivit vedoucích k podpoře tradiční lidové kultury a tradičního řemesla česko-rakouského příhraničí.